E-Ticaret Nedir ?

Kısaca; alım, satım ticaretinin internet ortamın da veya cep telefonu uygulamasın da yapılmasıdır.
Adından da anlaşıldığı üzere, elektronik ortamda işlemlerin gerçekleşmesi durumudur. Elektronik ticaret her şekilde, mal, satım ve alımı kapsamaktadır en çokta sağlık, eğitim ve yeni etkinliği internet ortamında ki mağazacılık alışverişleri olmuştur.
Günümüzde gelişen teknolojilerde e-ticaret hızlı ve güvenli bir şekilde yükselmektedir ve bütün dünyada belli bir yere gelmeyi başarmıştır.
E-Ticarette sattığınız ürünlerinizi 7-24 izlenebilir olması ve anında satış yapılabilir olması tüketici ve sizin tarafınızdan da hoş karşılanmaktadır bu cazip özelliği açısından merak uyandırmakta ve önemini hızla tepeye arttırmaktadır.
Elektronik Ticaret, Sosyal Medya üzerinde de oldukça etkilidir,
Günümüzde en çok kullanılan sosyal ağlar; Twitter, İnstagram, Facebook gibi siteler de etkisi büyüktür, bu ağları kullanarak milyonlarca kişiye ulaşabilir doğrudan satış yapabilirsiniz.
Amacı; Alınan hizmetin, ürünün alıcıya kolay ve güvenilir bir şekilde ulaşması, e-ticaretin basit ve anlaşılır bir dille alımı ve satımı kolaylaştırıyor olması en temel amaçlarından biridir.

Elektronik Ticaret İçeriği

4 ana gruptan oluşmaktadır, bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

  • Şirketler Arası
  • Şirket Tüketici Arası E-Ticaret
  • Şirket Kamu İdareci Arası E-Ticaret
  • Tüketici Kamu İdaresi Arası E-Ticaret

1.Şirketler Arası

En çok kullanılan ticaret şeklidir, Şirket içi veya şirketler arasında kullanılan bir elektronik ticaret sistemidir. Şirketlerin, internet ortamında tedarikçiye sipariş geçmesi sonucu, faturalarının ve bedellerinin hesaplanması, ödenmesi bu sistemde işlenmektedir.

2.Şirket Tüketici Arası Elektronik Ticaret

E-Ticaretin en yaygın görülen türüdür. Sanal Mağazacılıkta şirketler internet ortamında bilinen bütün ürünleri doğrudan müşteriye aktarılmasıdır.

3. Şirket Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret

Kamu ile Firmalar arasında yapılan yerel ağ üzerindeki ticaret ve diğer bütün alanlar kapsamaktadır. Kamu ihalesinin web ortamında yayınlanması ve bunun üzerine teklif verilmesi ile oluşmaktadır.

4.Tüketici Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret

Kamu İdaresi ve Tüketici arasındaki, vergi ödemesi, sağlık, hukuki ile ilgili işlemlerin bütününü kapsamaktadı. E-Devlet bunun en basit göstergesidir, bu uygulama yaygınlaştığından e-ticarete merakta artmıştır.

E-Ticaretin Sağladığı İmkanlar

E-Ticaret, alımın satımın internet ortamında gerçekleştiği, tüketiciye doğrudan ulaşıldığı, dünyada da yaygınlaşmış bir sistemdir. İmkânları oldukça fazladır, Pazar yeri tüm dünyaya içerisine yayıldığı için rekabet oldukça fazladır, rekabet piyasada ki bütçeleri aşağı çekmektedir, müşteri açısında daha uygun, kaliteli ve güvenli mal üretimi yapılır ve sürekliliği artar. Web sitesi kurulumu yapılır, arkasında çalışılan sistemde stok kontrolleri, yapılır maliyetleri uygun şekilde hesaplanır. Fiyata dalgalanmasından oluşan artış minimum seviyeye indirilir. Günümüzün teknolojileri kullanıldığı için, bilgiyi, üretilen malı, daha güvenli ve hızlı bir şekilde tanıtır, Pazar talebindeki ürünler kolaylıkla değiştirilebilir, hızlı ve uyumlu hale getirilebilir. Yapılan işlemler etkin anlaşılabilir ve hızlı bir şekilde yapılır, ticaretin bu denli etkinleşmesi sağlanmaktadır. E-Ticarette zaman kavramı yoktur, tüketiciler her daim ürünlerine ulaşır, sipariş geçebilir. Elektronik ticaretin günümüzü, hayatımıza getirdiği kolaylık ve çabukluk sayesinde sosyal platformlarda birden çok işlemlerimizde hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Sadece bu ticaretin bulunduğu ortamda değil, hukuki, kamusal, sağlık sektörde değil bütün dünyayı etkileşim altına aldığı gözle görülmektedir.

Elektronik Ticaretin Yönetime Etkileri

  • Elektronikleşme
  • Çabukluluk
  • Hareketlilik
  • Çalışma Grupları

1.Elektronikleşme

Verilerin elektronik ortamda tutulması, bu verilere ulaşmak istenildiği zaman kimseye ihtiyaç duymadan kolaylıkla erişilebilir özelliği olmasıdır. Fiyatları, siparişlerini, reklamlarını v.b bilgilere bilgisayar arşivinden internet yoluyla ulaşabilirler.

2.Çabukluk

Bu işi sürdüren çalışanlar, iş adamları istedikleri veriye istedikleri zaman da ulaşabiliyor olması açısından çabukluk, hızlılık bu konuda önemlidir. İnternet sitelerine kolaylıkla giriş sağlayabilir, güncel olan fiyatları, ürünleri, reklamları, malları inceleyebilirler.

3.Hareketlilik

Hareketlilik; günümüzün bu internet çağında istedikleri bilgiye, bağımsız ve istenilen yerden erişebiliyor olmasıdır. Tüketiciye doğru bilgiyi istediği zamanda aktarma konusunda ve sorulan sorulara aynı doğrulukta ve çabuklukta cevap verilmesi bu konuda oldukça önem taşır ve performans açısından yükselticidir.

4.Çalışma Grupları

E-Ticareti daha iyi sunabilmek ve yapılan işin daha iyi olabilmesi adına, çalışma alanlarının, toplantı odalarının, v.b araçlar ile, farklı yerlerde çalışan kişileri bir araya getirerek fikir alışverişinde bulunulması müşterilerin isteklerini değerlendirmek açısından önemlidir.

BLOG

Call Now Button