E-İhracat Nedir ?

Günümüzde rekabet içerisin de olan ülkeler arasına girebilmek adına üretmek, üretilen malların, hizmetini iç pazar dışında küresel pazara satabilmek bir o kadar önemlidir.  E-ihracatta KOBİ’nin küçük boyutlarda yurtdışlarına ürünlerini satması için oluşan bir kavramdır. Online satış ile yurt dışındaki müşterilere yapılan satışlar E-İhracat adını almaktadır. Yani Ticaretin E-ticaret kavramında oluşması ve bilgisayarda oluşan ağlar ile işletme potansiyelini geliştirmektedir. Şirketler bu sayede karlılıklarını katlıyor, Pazar payını yükseltiyor, müşteri temsilcilerini iyileştiriyor ve tevzi kanallarını geliştirip, E-İhracattan fayda sağlıyor. E-İhracatta en çok kullanılan satış şekli, şirketten, tüketiciye (B2C) uygulanıyor. E-ticaret aracılığıyla birden fazla ürünün, dünyanın her yerinde ki tüketici ile buluştuğu yerdir. Hizmeti veya ürünleri satışını alabilmek için, sanal mağazaya sahip olunması gereklidir. Bu denli tüketiciye teslimat şeklini seçme, sipariş oluşturma ürün alışverişi ve iptali konusunda büyük esneklik sunmaktadır.

E-İhracat ve İhracat Arasındaki Farklar

Kısaca E-İhracat; Bir ülkeden farklı bir ülkeye yapılan ticarettir. Siparişle başlayan teslimatla sona eren adımları vardır. Uluslararası ticarette takip edilmesi zorunludur. İhracatta ise, en çok para harcanan kısımdır, uzun zaman ve süreç içerisinden geçer. İhracatta; işletmeden, işletmeye E-İhracatta; işletmeden, bireysel müşteriye yapılır.

E-İhracatta Uygulanan Platformlar

Kendi sitenizi oluşturup o şekilde devam edebilir, ayrıca Uluslararası Pazar yerlerinde de yapabilirsiniz. Bunlar şu şekildedir;  Aliexpress,  Amazon, Etsy vb. Pazar yerleri bunlar için uygun olabilir.

Mikro İhracat Nedir ?

150 kg ve 7500 Euro değerini geçmeyen satış için yapılacak olan ihracat işlemlerine demektedir. Bu ihracat ile KDV’siz fatura işlemlerini düzenlemelerine, KDV iadesi Devletten geri alınır. Bu durumda KDV’ye bağlı yurt içlerinde ki satışlarda daha çok gelir elde edilmektedir.

E-İhracatın Avantajları

  • Kur farkından dolayı gelir otomatik artmaktadır
  • Devlet desteği ve teşvikinden yararlanabilirsiniz
  • İhracata göre E-İhracatın maliyetleri oldukça düşüktür
  • Vergi iadesinden ötürü KDV tutarı ödemezsiniz
  • Birçok ülke pazarınız haline gelir
  • Ödeme noktaları ile anlaşma yapılarak, ödeme alabilirsiniz, banka olsun gibi teminatları yoktur
  • Risk durumu çok düşük seviyededir. Gönderilen ürün maliyeti kadar risk bulunmaktadır
  • İstenilen hedefe ulaşmak oldukça kolaydır. Reklam verilerek pazara uzaktan ulaşım sağlayabilirsiniz

BLOG

Call Now Button