DİJİTAL PAZARLAMA

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlamayı kısaca dijital ortamlardaki pazarlama süreci olarak nitelendirebiliriz. İnternet sitelerinde, sosyal medya platformlarında ve mobil uygulamalarda yapılan pazarlama faaliyetleri Dijital Pazarlama kapsamı içerisine girmektedir.

Sadece ülkemizdeki internete erişim oranlarını dahi göz önüne aldığımızda online pazarlama alanında yatırım yapmanın ne denli önemli olduğu gözler önüne serilmektedir. Kurumsal firmalar pastadan yeterli derecede pay almak istiyorlarsa vakit kaybetmeden bu alanda rakiplerinden ön plana çıkmak için ciddi yatırımlar gerçekleştirmelidirler.

Yeni dünyaya uyum sağlayan bu mükemmel pazarlama yöntemi ile ürün ve hizmet satışları beklenenden çok daha hızlı bir büyüme evresine geçebilir. Günümüzde firmalar ömürlerini uzatmak ve yok olmak istemiyorlarsa mutlaka Dijital Pazarlamaya ciddiyetle yaklaşmalıdırlar.

Dijital Pazarlamanın Kullanım Alanları Nerelerdir?

Dijital Pazarlamanın kullanım alanı oldukça geniştir. Sabit bir alanı olmayan bu pazarlama tekniğinde gün geçtikçe farklı platformlarda reklam çalışmaları gerçekleştirilebilir. Günümüzde dijital pazarlamanın kullanım alanlarını şu şekilde sıralamamız mümkün;

  • Sosyal medya platformları
  • İnternet Siteleri
  • Bloglar
  • İnografikler
  • Online broşür ve kataloglar
  • Online PR çalışmaları
  • Video içerik siteleri
  • E-kitaplar
  • Etkileşimli araçlarda dijital pazarlama kullanılabilmektedir.

Bu kullanım alanları geleneksel medyadaki gibi tek yönlü iletişimin aksine çift yönlü bir iletişim imkanına olanak tanıdığı için günümüzün en başarılı pazarlama stratejileri dijital pazarlama stratejileri olmuştur.

Dijital pazarlama yöntemlerini de şu şekilde sıralamak mümkündür;

1-İçerik pazarlaması

2-SEO

3-SEM

4-İnfluencer Pazarlama

5-Sosyal medya pazarlaması

6-Veri tabanlı pazarlama

7-E-mail pazarlaması

8-Görüntülü reklam pazarlaması

9-Remarketing

10-Affiliate marketing

11-Mobil pazarlama

12-Akıllı telefonlara yönelik pazarlama

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

1-Dünya nüfusu 8.5 Milyar, Kentleşme ise %60’a çıkmış durumda…

2-İnternet kullanıcı sayısı 4 milyar, aktif kullanıcı oranı ise %57’lere çıkmış halde…

3-Sosyal medya kullanıcı sayısı 3,2 Milyar, aktif kullanım oranı ise %47’e kadar çıkmıştır…

4-Mobil kullanıcı sayısı 5,4 Milyar, aktif bir şekilde internet kullanım oranı ise %70…

Bu 4 maddede gördüğünüz gibi oldukça potansiyelli bir alandır online mecra. Ürün ve hizmet satışlarınızı Dijital Platformlar aracılığı ile yapmaya çalışmanız beklediğinizden çok daha olumlu sonuçları elde etmenize olanak tanıyacaktır.

Dijital Pazarlamayı Geleneksel Pazarlamadan Ayıran 7 Temel Madde!

1-Geleneksel Pazarlama da televizyon, telefon ve baskı gibi reklam araçları kullanılır ve etki alanları oldukça sınırlıdır. Dijital pazarlama da ise reklam kanalları çok daha geniştir ve kullanılabilirlik, kapsam, zaman, iletişim ve en önemlisi maliyet açısından çok daha esnek bir yapıdadır.

2-Dijital pazarlamada samimi bir dil kullanılabilirken geleneksel pazarlamada böyle bir durum söz konusu olmamaktadır.

3-Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya nazaran çok daha uygun bütçelerle hazırlanabilir.

4-Geleneksel pazarlama da tek taraflı iletişim söz konusu iken, dijital pazarlama stratejisinde çift taraflı etkileşim söz konusu olmaktadır. Bu durumda reklamların çok daha verimli bir hale bürünmesine olanak tanımaktadır.

5-Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamanın aksine öğretici bir üslup takınmaz. Daha çok yenilikçi, eğlendirici ve bilgilendirici bir deneyim sunar.

6-Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamanın tersine tüketiciye geniş yelpazede seçenekler sunar ve tüketicilerinin fikirlerini önemser.

7-Dijital pazarlama da anında ve ölçülebilir sonuçlar elde edilebilirken geleneksel pazarlamada reklamın verimliliğinin ölçümlenebileceği bir araç bulunmamaktadır.

Dijital Pazarlama Taktikleri Nelerdir?

1-SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

Dijital pazarlamaya ağırlık vermek isteyen şirketlerin ilk üzerinde durması gereken hususların başında SEO yani arama motoru optimizasyonu gelmektedir. Bu adım atlandığı taktirde uygulanacak diğer taktiklerden yeterli verimin alınabilmesi söz konusu olmayacaktır.

SEO, kısaca web sitenizi Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkarmak amacı ile yapılan optimizasyon çalışmalarına verilen addır. Çok fazla reklam bütçesi harcamak istemeyen firmaların organik trafik elde etmek için SEO’ya önem vermesi birincil öncelikler arasında yer almaktadır.

2-İçerik Pazarlama

Bir web sitesinin olmazsa olmazları arasında yer alan içerik hayati bir öneme sahiptir. Özgün, yaratıcı ve en önemlisi de SEO odaklı bir şekilde üretilebilen içerikler Google arama motorunda üst sıralarda yer almak ve bunun sonucunda organik trafiği artırabilmek için oldukça gereklidir. Potansiyel müşterilere erişme, marka bilincini oluşturma ve trafik artışı için içerik pazarlamasına mutlaka önem verilmelidir.

3-Sosyal Medya Pazarlamacılığı

Milyonlara ulaşan kullanıcı kitlelerini elinde barındıran sosyal medya platformlarında aktif bir şekilde yer alabilmek firmaların potansiyel müşterilerine ulaşabilmesi oldukça önemlidir. Sosyal medya mecraları sadece potansiyel müşterilere ulaşmayı değil aynı zamanda marka bilinci oluşturmak ve site trafiğini artırabilmek için oldukça önemlidir. Firmaların özellikle Instagram ve Facebook’ta profesyonel içerikler paylaşması beklenenden çok daha hızlı sonuçların elde edilebilmesine olanak tanıyacaktır.

4-Inbound Pazarlama

Inbound Pazarlama, ulaşılan müşterilerin içeriği sevmesini sağlamak amacı ile yapılan çalışmaların bütünüdür. Yani potansiyel müşteriyi marka fanatiği haline dönüştürmeye çalışmak bir Inbound stratejisidir.

5-Mail Marketing

B2B pazarlamacılarının en yoğun şekilde kullandığı dijital pazarlama stratejileri arasında yer alan Mail Marketing, potansiyel müşteriler ile etkileşime geçmenin oldukça faydalı yoludur. İndirimleri, etkinlikleri ve yaratıcı içerikleri ulaştırmak amacı ile kullanılan bu önemli pazarlama stratejisi aynı zamanda web sitesinin trafik akışının olumlu bir seyir izleyebilmesi içinde kritik bir öneme sahiptir.

6-Pay-Per-Click (PPC)

Ücretli reklamlar olarak nitelendirebileceğiniz Pay-Per-Click pazarlama stratejisinde mümkün olan en düşük maliyetler ile reklam verilebilmesi amaçlanmaktadır. En verimli reklam stratejileri belirlenerek birim başına düşen maliyetin azaltılması hedeflenir. PPC yöntemine verilebilecek örnekler Google Adwords, Facebook ve Instagram reklamlarıdır.

7-Online PR Çalışmaları

Online PR Çalışmalarının en önemli avantajı ücretli reklam stratejisi kadar pahalı olmamasıdır. Ayrıca bu yöntemde bir kez yapılan bir çalışma oldukça uzun süre etkisini gösterebilmektedir. Onedio, haber siteleri ve Buzzfeed gibi sitelerde içerik paylaşımı yapılması Online PR Çalışmalarına verilebilecek en güzel örnekler arasında yer almaktadır.

SEO ile ilgili bilgililendirici yazımıza SEO ajansı linkinden ulaşabilirsiniz.

BLOG

Call Now Button